Notice: Undefined index: dil in /var/www/vhosts/greysail.com.tr/httpdocs/blogDetail.php on line 7
Greysail - SOSYAL MEDYA’DA HAKARET ETMENİN CEZAİ SONUÇLARI
SOSYAL MEDYA’DA HAKARET ETMENİN CEZAİ SONUÇLARI

Günümüz dünyasında sosyal medyanın iletişim ağında gücü ve sınırları her geçen gün daha da genişleyerek insanların hayatlarının bir parçası haline gelmiş, adeta yaşam biçimleri haline dönüşmektedir. Ancak hayatlarının bir parçası haline dönüşen sosyal iletişim araçlarının doğru ve bilinçli kullanımını ne kadar biliyoruz? Yanlış kullanımın doğuracağı psikolojik, sosyolojik ve en önemlisi hukuki sonuçlarını yeterince biliyor muyuz? 

Sosyal medya cezai karşılığı olmayan bir platform değildir

Hayatımızı kolaylaştıran sosyal medya araçları ile yapılan iletişimlerde insanların kendilerini daha özgür hissetmeleri bazen özgürlük alanlarının sınırlarını belirlemelerinde yanlışlara düşmelerine neden olmaktadır. Bu iletişim araçları çoğu zaman amacı dışında olan sonuçlara dönüşecek şekilde kullanılmaktadır. Bu durumun altında yatan sebebin ise bireylerin sosyal medyaya bakış açılarının olduğunu söylemek mümkündür.

Bireyler sosyal medyayı özgürce herkese her şeyi söyleyebileceği, her türlü eleştiri ve hakareti umursamazca yazacakları, kontrolsüz ve hiçbir cezai karşılığı olmayan bir platform olarak bilinçli ve öngörüsüz bir şekilde suç işlemeye sevk etmektir.

Sosyal medyayı kullanırken çok dikkatli hakaret etmelisiniz

Sosyal medya üzerinde birisine hakaret eden kimse Türk Ceza Kanunu kapsamında suç unsurlarını işlenmesi halinde hakaret suçu ve cezai müeyyidesi ile karşı karşıya kalacaktır. Hakaret suçu T.C.K. 125-131.maddeleri arasında düzenlenmiştir. Sosyal medya üzerinden yapılan hakaret ispatı en kolay suç türlerindendir. Bu yüzden sosyal iletişim araçlarıyla doğrudan bir kişi ya da kişilere yapılan hakaretler de hakaret suçunu oluşturur.

Bu nedenle burada herkese sosyal medyayı kullanırken çok dikkatli hakaret etmelerini bilinçli bir şekilde tüm sonuçlarını özellikle hukuki ve cezai sonuçlarını öngörerek iletişimde bulunmalarını öneririm.