Notice: Undefined index: dil in /var/www/vhosts/greysail.com.tr/httpdocs/blogDetail.php on line 7
Greysail - YAPIM, ÜRETİM YA DA PRODÜKSİYON
YAPIM, ÜRETİM YA DA PRODÜKSİYON

Videolar aynı anda birçok duyumuza hitap eden duygularımızı harekete geçiren en etkili araçlardır. Video prodüksiyon ise bu videoların ortaya çıkış sürecini ifade ediyor. Reklam filmi, şirket tanıtım filmi, instagram video, youtube video ve diğer tüm video çeşitleri prodüksiyona dâhildir.

Şimdi sizinle prodüksiyon süreçlerini inceleyelim.

İhtiyaç ve Fikir

Her firma marka bilinirliği ve potansiyel satın alıcılara ulaşma ihtiyacı duyar. Bu ihtiyaç firmaları prodüksiyon şirketlerine götürür. Ve prodüksiyon ekibi ihtiyacı karşılamak için fikir üretmeye başlar. İşte a’dan z’ye prodüksiyon süreci…

Tarz ve konsept türe göre belirlenir

Planlama ve Pre-Prodüksiyon

Öncelikle ihtiyaca yönelik olarak hangi türde video yapılacağı belirlenir. Tarz ve konsept türe göre belirlenir. Senaryo yazılır. Çekim planları oluşturulur. Daha sonra bütçe planlamasına geçilir. Bütçe planlaması tarz ve konsepte göre planlanır. Belirlenen bütçe prodüksiyonun hangi seviyede tutulacağı konusunda yol gösterir. Örneğin castla mı çalışacaksınız, çekimleri stüdyo ortamında mı gerçekleştireceksiniz vb… Projenin bütçesi düşükse hayal ettiğiniz fikri daha az maliyetle nasıl hayata geçirebilirsiniz bunlar planlanır. Prodüksiyonun çatısı bu gibi planlamalarla belirlenir. Storyboard çalışmasıyla çekim ve montaj sonucunda nasıl bir film ortaya çıkacağı gözümüzde canlanmış olur. Tüm bu aşamalardan sonra çekim yeri, günü, ekipmanları belirlenir. Ve çekim esnasında sürprizlerle karşılaşmamak için yazıya dökülür.

 

Prodüksiyon

Prodüksiyon aşamasına geldiniz. Son kontrollerinizin ardından kameralar kayıtta… Çekim esnasında planladığınız tüm sahneler, sahneler arası geçişler için bağlantı kareleri, grafik yerleştireceğiniz planlar tek tek çekilir. Son kontrollerin ardından çekimi sonlandırışınız. Video aktarımlarınızı gerçekleştirir ve kurgu için klasörlemelerinizi yaparsınız. Artık kurguya başlamaya hazırsınız.

 

Bir videonun doğuş hikayesidir prodüksiyon

Post-Prodüksiyon

Ham görüntüler elinizde. Çekim senaryosu da… Senaryo sizin kurguyu yaparken haritanız olacak. Post-prodüksiyon aşamasında ilk önce eğer film dış sesli olacaksa seslendirme yapılır. Kayıtlar temizlenir ve düzenlenir. Videoda kullanılacak grafikler, animasyonlar tamamlanır. Eğer kullanılacak grafikler ve animasyonlar kapsamlı ve zaman alıcıysa post-prodüksiyon aşamasına gelinmesi beklenmez. Bu doneler çekimden önce hazırlanır. Operatör kurgu yönetmeni rehberliğinde tüm çıktıları profesyonel bir video montaj programında bir araya getirir. Ve çekimlere estetik katar. Geçişler düzenlenir. Ses ve renk ayarı yapıldıktan sonra videonuz artık istediğiniz platformda yayınlanmak üzere hazırdır. 

İşte bir videonun fikir aşamasından yayın aşamasına kadar doğuş hikâyesi böyledir…