Notice: Undefined index: dil in /var/www/vhosts/greysail.com.tr/httpdocs/blogDetail.php on line 7
Greysail - SOSYAL MEDYADA ETKİLEŞİM YARATMAK
SOSYAL MEDYADA ETKİLEŞİM YARATMAK

Daha önceki ‘Sosyal Medya Etkileşimini Artırmak’ yazımızda bahsettiğimiz(link) teknik detayları desteklemek için kullanıcılarla olan etkileşiminizi de artırmalısınız.

Firmalar paylaşılan içeriklerin etkileşim yaratmamasından oldukça endişe duyar. Sosyal medya etkileşimini artırmanın öncelikli metodu tabi ki takipçi sayınızı artırmanızla doğru orantılıdır.

Takipçi sayınızı artırırken dikkat etmeniz gereken şey takipçilerinizin organik olmasıdır. Takipçi satın almak etkileşim açısından size hiçbir fayda sağlamaz! Çünkü sahte takipçilerinizle aranızda bir bağ olmaz… Sabırlı olun, düzenli olarak kaliteli içerikler paylaşmak zaten size takipçi getirecektir.

Etkileşimde kriterimiz; içeriklerinizin beğenilmesi, yorum-soru alması ve paylaşılmasıdır. Eğer bu kriterler artıyorsa doğru yoldasınız, eğer bu kriterlerle birlikte takipçi sayınızda artıyorsa kesinlikle doğru yoldasınız… 

Şimdi size sosyal medyada etkileşim yaratabilmeniz için bazı ufak ipuçları vereceğiz:

Takipçilerinizin sorularına cevap verin

Sorular Sorun

Takipçilerinizin firmanız hakkındaki düşüncelerine önem verin ve bunu onlara gösterin. Etkileşim kurmanın en etkili yollarından birini kullanın: Tek cümlelik sorular sorun. Ve mutlaka takipçilerinizin sorularına cevap verin.

 

Daha Çok Görsel, Video ve İnfografik Kullanın:

Yapılan araştırmalara göre sosyal medya platformlarında daha fazla dikkat çeken içerikler. Özellikle facebook, instagram gibi görsel paylaşımlar üzerine kurulu sosyal medya platformlarında içeriklere bir derece daha önem vermelisiniz. Dikkat çekici görseller, video postlar ve infografikler hazırlamalısınız.

Ürettiğiniz görsel içeriklerin yüksek kalitede olmasına, özgünlüğüne dikkat etmelisiniz.

Takipçilerinizi katılıma davet ederek hedef kitlenizi canlandırın

Katılıma Davet Edin

Yorumlar sosyal medyada etkileşimin gücünü artırır. Takipçilerinizi katılıma davet ederek hedef kitlenizi canlandırın. Basit görünen ama takipçilerinizi etkileşime yönelten ifadeler ile onları harekete geçirin. Örneğin ‘Bu konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.’ gibi…

 

Anketler Oluşturun

Takipçileriniz sizin sosyal medyadaki partnerleriniz. Onların düşüncelerine ve görüşlerine önem verdiğinizi göstermek için anketler oluşturun. Olumlu ya da olumsuz her eleştiriyi gelişiminiz için içeriklerinize yansıtın.

 

Yarışmalar ve Çekilişler Düzenleyin

Yarışmalar ve çekilişler sosyal medyada en çok ilgi çeken etkinliklerden biridir. Etkileşimi maksimuma yükseltir. Yarışma ve çekilişlerde belirleyeceğiniz katılım şartları size takipçi, beğeni ve yorum olarak geri döner. Sosyal medya platformları arasından çekiliş ve yarışma için en ideal mecra instagramdır.